Home » President Duterte SONA » The 17th Congress » Members of the House of Representatives

Members of the House of Representatives

Members of the House of Representatives

 

REGION I

ILOCOS NORTE

  • 1st District – Fariñas, Rudy (LP)
  • 2nd District – Marcos, Imelda (NP)

ILOCOS SUR

  • 1st District – Savellano, DV (NP)
  • 2nd District – Singson, Eric (LP)

LA UNION

  • 1st District – Ortega, Pablo (LP)
  • 2nd District – Eriguel, Sandra (NPC)

PANGASINAN

  • 1st District – Celeste, Jesus (NPC)
  • 2nd District – Bataoil, Pol (LP)
  • 3rd District – Arenas, Baby (LP)
  • 4th District – De Venecia, Toff (LP)
  • 5th District – Espino, Amado Jr. (AKSYON)
  • 6th District – Primicias-Agabas, Marlyn (NPC)

 

REGION II

BATANES

  • Lone District – Abad, Dina (LP)

CAGAYAN

  • 1st District- Nolaso, Ramon (LP)
  • 2nd District- Vargas, Aline (NUP)
  • 3rd District- Ting, Randy (NUP)

ISABELA

  • 1st District – Albano, Rodito (NP)
  • 2nd District – Go, Ana Cristina (LP)
  • 3rd District – Dy, Napoleon (NPC)
  • 4th District – Aggabao, Manay Nettie (NPC)

NUEVA VIZCAYA

  • Lone District – Cuaresma, Banti (UNA)

QUIRINO

  • Lone District – Cua, Dax (LP)

 

REGION III

AURORA

  • 1st District – Angara-Castillo, Bella (LDP)

BATAAN

  • 1st District – Roman, Geraldine (LP)
  • 2nd District – Garcia, Joet (NUP)

BULACAN

  • 1st District – Sy-Alvarado, Jose Antonio (LP)
  • 2nd District – Pancho, Apol (NUP)
  • 3rd District – Silverio, Lorna (NUP)
  • 4th District – Villarica, Linabelle Ruth (LP)
  • Lone District – Robes, Rida (ASJ)

NUEVA ECIJA

  • 1st District – Suansing, Ging (LP)
  • 2nd District – Violago, Miki (LP)
  • 3rd District – Vergara, Ria (NPC)
  • 4th District – Antonio, Megan (UNA)

PAMPANGA

  • 1st District – Lazatin, Carmelo II (LL)
  • 2nd District – Macapagal-Arroyo, Ma. Gloria (LAKAS)
  • 3rd District – Gonzales, Aurelio Jr. (NPC)
  • 4th District – Bondoc, Rimpy (NP)

TARLAC

  • 1st District – Cojuanco, Charlie (NPC)
  • 2nd District – Yap, Victor (NPC)
  • 3rd District – Villanueva, Noel (NPC)

ZAMBALES

  • 1st District – Khonghun, Jeff (LP)
  • 2nd District – Delos-Montalla, Cheryl (LP)

 

REGION IV-A

BATANGAS

  • 1st District – Ermita-Buhain, Eileen (NP)
  • 2nd District – Abu, Ranie (NP)
  • 3rd District – Collantes, Ma. Theresa (LP)
  • 4th District – Bolilia, Lianda (LP)
  • 5th District – Mariño, Marvey (LP)
  • 6th District – Santos-Recto, Vilma (LP)

CAVITE

  • 1st District – Abaya, Boyblue (LP)
  • 2nd District – Revilla, Strike (LAKAS)
  • 3rd District – Advincula, AA (LP)
  • 4th District – Barzaga, Jenny (NUP)
  • 5th District – Loyola, Roy (LP)
  • 6th District – Ferrer, Luis IV (NUP)
  • 7th District – Tolentino, Bambol (LP)

LAGUNA

  • 1st District – Arcillas, Arlene (LP)
  • 2nd District – Chipeco, Jun (LP)
  • 3rd District – Aragones, Sol (UNA)
  • 4th District – Agarao, Benjie (LP)
  • Lone District – Alonte, Len-Len (LP)

QUEZON

  • 1st District – Enverga, Trina (NPC)
  • 2nd District – Alcala, Kulit (LP)
  • 3rd District – Suarez, Danny (UNA)
  • 4th District – Tan, Doktora Helen (NPC)

RIZAL

  • 1st District – Duavit, Jack (NPC)
  • 2nd District – Rodriguez, Isidro Jr. (NPC)

CITY OF ANTIPOLO

  • 1st District – Puno, Chiqui Roa (NUP)
  • 2nd District – Acop, Romeo (LP)

 

REGION IV-B

MARINDUQUE

  • Lone District – Velasco, Lord Allan Jay (NUP)

OCCIDENTAL MINDORO

  • Lone District – Sato, Nene (LP)

ORIENTAL MINDORO

  • 1st District – Leachon, Doy (LP)
  • 2nd District – Umali, Ru (LP)

PALAWAN

  • 1st District – Alvarez, Chicoy (NUP)
  • 2nd District – Abueg, Erick (LP)
  • 3rd District – Acosta, Kabarangay Gil (NPC)

ROMBLON

  • Lone District – Madrona, Emmanuel (NP)

 

REGION V

ALBAY

  • 1st District – Lagman, Edcel (LP)
  • 2nd District – Salceda, Joey (LP)
  • 3rd District – Gonzalez, Fernando (LP)

CAMARINES NORTE

  • 1st District – Unico, Kuya Jojo (LP)
  • 2nd District – Panotes, Toots (LP)

CAMARINES SUR

  • 1st District – Andaya, Rolando Jr. (NPC)
  • 2nd District – Villafuerte, LRay (NP)
  • 3rd District – Bordado, Gabriel Jr. (LP)
  • 4th District – Fuentebella, Noli (NPC)
  • 5th District – Fortuno, Sal (LP)

CATANDUANES

  • Lone District – Sarmiento, Cesar (LP)

MASBATE

  • 1st District – Bravo, Marvi (NUP)
  • 2nd District – Kho, Olga (NP)
  • 3rd District – Lanete, S (NPC)

SORSOGON

  • 1st District – Escudero, Nanay Evie (NPC)
  • 2nd District – Ramos, Ding (LP)

 

REGION VI

AKLAN

  • Lone District – Marquez, Lito (NPC)

ANTIQUE

  • Lone District – Javier, Paolo (LP)

CAPIZ

  • 1st District – Billones, Tawi (LP)
  • 2nd District – Castro, Oto (NUP)

GUIMARAS

  • Lone District – Nava, Lucille (LP)

ILO-ILO

  • 1st District – Garin, Richard (LP)
  • 2nd District – Gorriceta, Arcadio (LP)
  • 3rd District – Defensor, Arthur Jr. (LP)
  • 4th District – Biron, Ferj (NUP)
  • 5th District – Tupas, Boboy (NPC)
  • Lone District – Treñas, Jerry (LP)

 

REGION VII

BOHOL

  • 1st District – Relampagos, Rene (LP)
  • 2nd District – Aumentado, Erico Aris (NPC)
  • 3rd District – Yap, Art (NPC)

CEBU

  • 1st District – Gullas, Samsam (NP)
  • 2nd District – Caminero, Wilfredo (LP)
  • 3rd District – Garcia, Gwen (UNA)
  • 4th District – Salimbangon, Benhur (NUP)
  • 5th District – Durano, Red (NPC)
  • 6th District – Cortes, Jonas (LP)
  • 7th District – Calderon, Peter John (LP)

Cebu City

  • 1st District – Del Mar, Raul (LP)
  • 2nd District – Abellanosa, Bebot (LP)
  • Lone District – Radaza, Aileen (LP)

SIQUIJOR

  • Lone District – Rocamora, Ramon Vicente (IND)

 

REGION VIII

BILIRAN

  • Lone District – Espina, Rogelio (LP)

EASTERN SAMAR

  • Lone District – Evardone, Ben (LP)

LEYTE

  • 1st District – Romualdez, Yedda (LAKAS)
  • 2nd District – Ong, Henry (NPC)
  • 3rd District – Veloso, Ching (NUP)
  • 4th District – Gomez, Lucy Marie (LP)
  • 5th District – Cari, Boying (LP)

NORTHERN SAMAR

  • 1st District – Daza, Raul (LP)
  • 2nd District – Ongchuan, Edwin Ong (NUP)

SOUTHERN LEYTE

  • Lone District – Mercado, Oging (LP)

WESTERN SAMAR

  • 1st District – Sarmiento, Edgar (LP)
  • 2nd District – Tan, Mila (NPC)

CORDILLERA ADMINISTRATIVE REGION

ABRA

  • Lone District – Bernos, JB (LP)

APAYAO

  • Lone District -Bulut-Begtang, Eleanor (NPC)

BENGUET

  • Lone District – Cosalan, Ronald (LP)
  • Lone District, Baguio City – Go, Mark (LP)

IFUGAO

  • Lone District – Baguilat, Teddy (LP)

KALINGA

  • Lone District – Mangaoang, Allen Jesse (LP)

MOUNTAIN PROVINCE

  • Lone District – Dalog, Maximo (LP)

 

NATIONAL CAPITAL REGION

CALOOCAN CITY

  • 1st District – Malapitan, Along (LP)
  • 2nd District – Erice, Edgar (LP)

CITY OF MALABON

  • Lone District – Sandoval, Ricky (NPC)

CITY OF MANILA

  • 1st District – Lopez, Manny (NPC)
  • 2nd District – Lopez, Carlo (LP)
  • 3rd District – Nieto, Yul Servo (AM)
  • 4th District – Maceda, Edward (AM)
  • 5th District – Bagatsing, Kristal (KABAKA)
  • 6th District – Ocampo, Sandy (LP)

CITY OF NAVOTAS

  • Lone District – Tiangco, Toby (UNA)

CITY OF LAS PINAS

  • Lone District – Villar, Mark (NP)

MAKATI CITY

  • 1st District – Del Rosario, Monsour (UNA)
  • 2nd District – Campos, Luis (UNA)

MANDALUYONG CITY

  • Lone District – Gonzales, Queenie (LP)

MARIKINA CITY

  • 1st District – Fernando, BF (NPC)
  • 2nd District – Quimbo, Miro (LP)

MUNTINLUPA CITY

  • Lone District – Biazon, Ruffy (LP)

PARANAQUE CITY

  • First District – Olivarez, Eric (LP)
  • Second District – Tambunting, Gus (UNA)

PASAY CITY

  • Lone District – Calixto-Rubiano, Emi (LP)

PASIG CITY

  • Lone District – Eusebio, Ricky (LP)

QUEZON CITY

  • 1st District – Crisologo, Bingbong (UNA)
  • 2nd District – Castelo, Winnie (LP)
  • 3rd District – Banal, George John Jr (LP)
  • 4th District – Belmonte, Sonny (LP)
  • 5th District – Vargas, Alfred (LP)
  • 6th District – Belmonte, Kit (LP)

SAN JUAN CITY

  • Lone District – Zamora, Ronny (NP)

TAGUIG CITY

  • Lone District, Taguig City – Cayetano, Pia (NP)
  • Lone District, Taguig-Pateros – Cerafica, Arnel (LP)

VALENZUELA CITY

  • 1st District – Gatchalian, Wes (IND)
  • 2nd District – Martinez, Eric (PDPLBN)

 

REGION IX: ZAMBOANGA PENINSULA

ZAMBOANGA DEL NORTE

  • 1st District – Jalosjos, Bullet (NP)
  • 2nd District – Labadlabad, Glona (LP)
  • 3rd District – Amatong, Isagani (LP)

ZAMBOANGA DEL SUR

  • 1st District – Cerilles, Antonio (NPC)

ZAMBOANGA SIBUGAY

  • 1st District – Palma, Wilter II (LP)
  • 2nd District – Hofer, Ann (LP)

 

REGION X: NORTHERN MINDANAO

BUKIDNON

  • 1st District – Acosta, Malou (LP)
  • 2nd District – Flores, Florencio Jr. (NP)
  • 3rd District – Zubiri, Manuel (BPP)
  • 4th District – Roque, Rogelio Neil (NPC)

CAMIGUIN

  • 1st District – Romualdo, XJ (LP)

LANAO DEL NORTE

  • 1st District – Dimaporo, Khalid Quibranza (LP)
  • 2nd District – Dimaporo, Abdullah (NPC)
  • 3rd District – Siao, Frederick (UNA)

MISAMIS OCCIDENTAL

  • 1st District – Almonte, Jorge (LP)
  • 2nd District – Oaminal, Henry (NP)

MISAMIS ORIENTAL

  • 1st District – Unabia, Peter (LP)
  • 2nd District – Uy, Juliette (NUP)
  • 3rd District – Uy, Rolando (LP)
  • 4th District – Rodriguez, Maxie (IND)

 

REGION XI: DAVAO REGION

COMPOSTELA VALLEY

  • 1st District – Zamora, Maricar (LP)
  • 2nd District – Gonzaga, Ruwel Peter (LP)

DAVAO DEL NORTE

  • 1st District – Alvarez, Pantaleon (PDPLBN)
  • 2nd District – Floirendo, Antonio Jr. (KB)

DAVAO DEL SUR

  • Lone District, Davao del Sur – Cagas, Mercedes (NP)
  • 1st District, Davao City – Nograles, Karlo Alexei (LP)
  • 2nd District, Davao City – Garcia, Mylene (LP)
  • 3rd District, Davao City – Ungab, Alberto (LP)

DAVAO OCCIDENTAL

  • Lone District – Bandigan, Lorna (LP)

DAVAO ORIENTAL

  • 1st District – Malanyaon, Corazon (NP)
  • 2nd District – Almario, Mayo (LP)

 

REGION XII: SOCCSKSARGEN

NORTH COTABATO

  • 1st District – Sacdalan, Jesus (LP)
  • 2nd District – Catamco, Nancy (LP)
  • 3rd District – Tejada, Jose (LP)

SARANGANI

  • Lone District – Pacquiao, Ruel (PCM)

SOUTH COTABATO

  • 1st District – Acharon, Pedro (NPC)
  • 2nd District – Hernandez, Dinand (NPC)

SULTAN KUDARAT

  • 1st District – Mangudadatu, Teng (PTM)
  • 2nd District – Suansing, Toto (LP)

 

REGION XIII: CARAGA

AGUSAN DEL NORTE

  • 1st District – Fortun, Law (LP)
  • 2nd District – Amante, Erlpe John (LP)

AGUSAN DEL SUR

  • 1st District – Plaza, Tina (NUP)
  • 2nd District – Plaza-Mellanes, Bebs (NUP)

DINAGAT ISLANDS

  • Lone District – Bag-ao, Kaka (LP)

SURIGAO DEL NORTE

  • 1st District – Matugas, Bingo (LP)
  • 2nd District – Barbers, Robert Ace (NP)

SURIGAO DEL SUR

  • 1st District – Pichay, Prospero Jr (LAKAS)
  • 2nd District – Pimentel, Johnny (LP)

 

AUTONOMOUS REGION OF MUSLIM MINDANAO

BASILAN

  • Lone District – Akbar, Jum (LP)

LANAO DEL SUR

  • 1st District – Adiong, Ansaruddin (LP)
  • 2nd District – Papandayan, Jun (PDPLBN)

MAGUINDANAO

  • 1st District – Sema, Bai Sandra (LP)
  • 2nd District – Mangudadatu, Zajid (LP)

SULU

  • 1st District – Loong, Tupay (NUP)
  • 2nd District – Arbison, Munir (LP)

TAWI-TAWI

  • Lone District – Sahali, Ruby (LP)

Party-list Representatives

Ako-Bicol

  • Co, Christopher S.
  • Batocabe, Rodel M.
  • Garbin, Alfredo Jr. A.

Facebook page: https://www.facebook.com/akobicolpartylist/

Gabriela

  • Brosas, Arlene
  • De Jesus, Emmi A.

Facebook page: https://www.facebook.com/GabrielaWomensParty/

1-Pacman

  • Romero, Michael L.
  • Pineda, Enrico A.

Facebook page: https://www.facebook.com/1pacmanpartylist/

Act Teachers

  • Tinio, Antonio L.
  • Castro, Francisca L.

Facebook page: https://www.facebook.com/act.teachers/

Senior Citizens

  • Vasquez, Plutarco C.
  • Calderon, Amado M.

Facebook page: https://www.facebook.com/SeniorCitizensPartyList/

Kabayan

  • Roque, Harry L.
  • Salo, Ron P.

Facebook page: https://www.facebook.com/notes/kabayan-partylist

Agri

  • Lee, Delphine
  • Salon, Orestes T.

Facebook page: https://www.facebook.com/AgriPartyList/

PBA

  • Sambar, Mark Aeron H.
  • Nograles, Jericho Jonas B.

Facebook page: https://www.facebook.com/PBApartylist/

Buhay

  • Velarde, Mike Jr. L.
  • Atienza, Jose Jr. L.

Facebook page: https://www.facebook.com/buhaypartylist/

Abono

  • Estrella, Conrado III M.
  • Ortega, Vini Nola A.

Facebook page: https://www.facebook.com/ABONO-Party-List-764374123692391/

Coop-Natcco

  • Bravo, Anthony M.
  • Canama, Sabiniano S.

Facebook page: https://www.facebook.com/coopnatcco.partylist/

Akbayan

  • Villarin, Tomasito M.

Facebook page: https://www.facebook.com/AkbayanParty/

Bayan Muna

  • Zarate, Carlos Isagani T.

Facebook page: https://www.facebook.com/Bayan-Muna-1504644876531203/

Agap

  • Geron, Rico B.

Facebook page: https://www.facebook.com/agappartylist.ph/

An Waray

  • Noel, Victoria G.

Cibac

  • Tugna, Sherwin N.

Aambis-Owa

  • Garin, Sharon S.

Facebook page: https://www.facebook.com/aambis/

Kalinga

  • Ferriol, Abigail Faye C.

A-Teacher

  • Cortuna, Julieta R.

Facebook page: https://www.facebook.com/ateacher.partylist.1

Yacap

  • Lopez, Benhur Jr. B.

Facebook page: https://www.facebook.com/yacappilipinas/

Diwa

  • Villar, Emmeline A.

Facebook page: https://www.facebook.com/diwa.partylist/

TUCP

  • Mendoza, Raymond Democrito C.

Facebook page: https://www.facebook.com/TUCP-Party-List-112665659649/

Abang Lingkod Party-list

  • Paduano, Joseph Stephen S.

Facebook page: https://www.facebook.com/abang.lingkod.official/

LPGMA

  • Ty, Arnel U.

Facebook page: https://www.facebook.com/lpgma/

Alona

  • Villaraza-Suarez, Anna

Facebook page: https://www.facebook.com/Alona-Party-List-321156736537/

1-Sagip

  • Marcoleta, Rodante D.

Butil

  • Chavez, Cecilia Leonila V.

Facebook page: https://www.facebook.com/Butil-Partylist-2016-1675591232721111/

Anakpawis

  • Casilao, Ariel B.

Facebook page: https://www.facebook.com/Anakpawis-Partylist-83740972236/

Ang Kabuhayan

  • Laoagan, Dennis C.

Facebook page: https://www.facebook.com/AngKabuhayanPartylistOfficial/

Angkla

  • Manalo, Jesulito A.

1-Care

  • Masongsong, Edgardo R.

Facebook page: https://www.facebook.com/1CARE2016/

Anac-IP

  • Panganiban, Jose Jr. T.

Facebook page: https://www.facebook.com/PartylistANAC.IP/

ABS

  • De Vera, Eugene Michael B.

Kabataan

  • Elago, Sarah Jane I.

Facebook page: https://www.facebook.com/kabataan/

Bagong Henerasyon

  • Herrera-Dy, Bernadette C.

Facebook page: https://www.facebook.com/bagonghenerasyonofficial/

Aasenso

  • Montoro, Teodoro G.

Facebook page: https://www.facebook.com/aasenso.partylist.77

SBP

  • Belmonte, Richard Jr. G.

Magdalo

  • Alejano, Gary C.

Facebook page: https://www.facebook.com/Magdalo-Para-Sa-Pilipino-Party-List-216297675197144/

1-Ang Edukasyon

  • Belaro, Salvador B. Jr.

Facebook page: https://www.facebook.com/1-Ang-Edukasyon-Party-list-784925201630159/

Manila Teachers

  • Lacson, Virgilio S.

Facebook page: https://www.facebook.com/Manila-Teachers-Partylist-517177558462032/

Kusug Tausug

  • Tan, Shernee A.

Aangat Tayo

  • Abayon, Harlin Neil III J.

Facebook page: https://www.facebook.com/officialaangattayo/

Agbiag!

  • Antonio, Michaelina M.

Facebook page: https://www.facebook.com/Agbiag-Partylist-383317581775849/

 

SOURCES: Commission on Elections (Comelec) Transparency Server, as sourced by the Parish Pastoral Council for Responsible Voting/Commission on Elections (Comelec) National Tally/Party-list Facebook pages